O táboře

Chápeme, že poslat své potomky na 14 dní na tábor není jen tak. Proto jsme pro vás v následujících řádcích připravili několik praktických informací, abyste si dokázali představit, jak je náš tábor vybaven a zajištěn a na jaké aktivity se mohou vaše děti těšit.

Tábor je určen pro děti od 7 do 16 let. Výjimečně se tábora účastní i děti mladší, pokud ovšem dokončily 1. třídu ZŠ. V některých hrách je potřeba alespoň základní znalost čtení a psaní a předškolní děti (ač mohou být jinak velmi zdatné) by tudíž byly v tomto ohledu v nevýhodě. Ačkoli je náš tábor sportovně zaměřen a nedílnou součástí jsou dopolední tréninky juda, tábora se každý rok účastní i děti, které judo netrénují. A není jich málo! Pro ně je samozřejmě připraven jiný, ale stejně zajímavý program. Kapacita tábora je omezena počtem stanů na 40 míst.


Stany s podsadou, ve kterých jsou děti ubytovány, jsou umístěny na kraji lesa a louky s výhledem na věž kostela v nedaleké vsi Heraltice. Uvnitř stanu jsou dvě postele s matracemi a mezi nimi malá skříňka na osobní věci. Stany jsou pravidelně opravovány a celty vyměňovány, aby do nich v dešti nezatékalo.

K vybavení tábora patří i prostorná zděná budova, v jejímž suterénu se nachází sociální zařízení – toalety, umyvadla a sprchy. V budově je také společenská místnost, která slouží jako útočiště v případě nepřízně počasí. Je zde vyčleněna speciální místnost sloužící jako “marodka“ pro případ, že by snad někdo onemocněl. K dispozici je také místnost s ping-pongovým stolem, kde si ve volném čase mohou děti zahrát stolní tenis. K hraní míčových i jiných her slouží také travnaté hřiště přímo v táboře vedle budovy. 

Oblíbeným útočištěm je zastřešená, ze tří stran krytá jídelna, kde se jak děti, tak i vedoucí a instruktoři schází minimálně čtyřikrát denně k snídani, obědu, svačině a večeři. Občas se ovšem jídelna promění ve velkou hernu a v podvečer tu můžete zastihnout skupinky zapálených hráčů soupeřících v nejrůznějších karetních i jiných hrách. Na jídelnu z jedné strany přiléhá dřevěná kuchyně. Věřte, že kuchařské umění našich kuchařů a kuchařek nemá na táborech obdoby. Jídlo je skvělé a je ho vždy pro každého dost. Co se týče pitného režimu, mají děti celý den k dispozici várnici se šťávou nebo čaj. Tábor je napojen na velice kvalitní pitnou vodu, která není ničím znečištěná, protože v okolí není žádný průmysl. Zatímco v Třebíči si tuto vodu obyvatelé kupují ve speciálních automatech, my, jak říkával Míla Kádner, zakladatel tábora, s touto vodou splachujeme i toalety. Zkrátka heraltická voda nemá v té pražské ani kladenské žádnou konkurenci.

A když už jsme u té vody – v horkých dnech s dětmi vyrážíme na přírodní koupaliště, které se nachází ve vzdálenosti čtyř kilometrů od tábora, na okraji lesa u obce Chlístov. Koupání nevynecháme ani v případě, že jedeme na výlet do Třebíče.


Abychom učinili táborový program co nejzajímavější, po celých 14 dní děti motivuje celotáborová, tematicky zaměřená hra. Užívají si ji nejen děti, ale i my vedoucí, protože dětem děj hry přibližujeme hranými scénkami v kostýmech. Pro představu, v minulých letech jsme si užívali například Star Wars, Harryho Pottera, Pána prstenů, kovbojku motivovanou hrou Bang! a dokonce jsme se vypravili i na Cestu kolem světa.

Další důležitou součástí programu tábora jsou judistické tréninky. Tréninky probíhají na tatami, které je umístěno v lese za táborem. Čistý vzduch a příroda je ideální nejen pro fyzický, ale i pro duševní trénink. Tréninky probíhají dopoledne ve dvou skupinách. Každý trénink trvá hodinu a čtvrt. Zatímco jedni trénují, ostatní se spolu s nejudisty věnují rozmanitým dopoledním programům – kreativním, sportovním i vzdělávacím.

Kromě nejrůznějších her v lese, na louce, v táboře či u vody podnikáme i celodenní výlety nebo procházky do okolí tábora. Jak už jsme zmiňovali, za pěkného počasí nechybí ani koupání. Pořádáme též turnaje v rozličných sportovních i nesportovních aktivitách – obvykle dojde třeba na turnaj v ping-pongu či šachu. A když zrovna neprší, skoro každý večer se scházíme u táborového ohně, povídáme si a zpíváme za doprovodu kytary. A protože na žádném „správňáckém“ táboře nemůže chybět noční bojovka, připravujeme ji i na táboře v Heralticích.


Na závěr připojujeme ještě ryze praktické, ale užitečné informace – v ceně tábora je zahrnuta strava 5x denně, ubytování ve stanech s podsadou, doprava na tábor pronajatým autobusem, úrazové pojištění, kapesné na celodenní výlety a veškeré vstupné (na letní koupaliště, do ZOO, zámku, muzea a podobně).

Doufáme, že jsme vám alespoň trochu nastínili, jak to na našem táboře vypadá, a těšíme se na osobní setkání s vámi i vašimi dětmi!